ABD’ye Giderken Avrupa veya İngiltere’den Transit Geçiş Yapmak

Arkadaşlar,

1-2 ay önce iş amacı ile ABD Las Vegas kentine bir seyahat yapmak üzere hazırlık yaparken yaşanan bazı tecrübeleri aktarmak isterim. Zira, bu konuda birçok forum’da ve internet sitesinde çelişkili haberler görmüş durumdayım.

Bu arada, 2 tecrübeye de sahip oldum. 2002 yılında, yine ABD’ye giderken Almanya üzerinden, 2010 senesinde ise İngiltere üzerinden Transit Geçiş yaptım.

Birçok sitede ve forumda verilen bilgilere göre, özellikle İngiltere üzerinden Transit Geçişlerde, İngiltere’nin Transit Vize isteyeceği, ve bunu oraya gitmeden önce almak gerekliliği vurgulanmış durumda. Ben de yolculuktan 1 ay önce bileti ve oteli ayarlamış olduğumdan, bu kuşkuya düştüm ve İngiltere’den geri dönmek de var diye hummalı bir araştırma yaptım.

Bu amaçla, vize bilgi sitesini ve Vize Eposta Destek Sistemini de kullandım.

http://flightdelayclaimsteam.com/uk-visas-immigration/  Sayfasında “Check if you need a UK visa” sorusu herşeyi cevaplıyor aslında.

You will be exempt from the DATV requirement and may be able to transit without visa if you hold one of the following.

 • A diplomatic or official passport issued by Vietnam.
 • A valid visa for entry to Australia, Canada, New Zealand or the United States of America and a valid airline ticket for travel through the UK as part of a journey from another country or territory to the country for which you have the entry visa.
 • A valid visa for entry to Australia, Canada, New Zealand or the United States of America and a valid airline ticket for travel through the UK as part of a journey from the country for which you have the visa to another country or territory.
 • A valid airline ticket for travel through the UK as part of a journey from Australia, Canada, New Zealand or the United States of America to another country or territory, as long as you do not transit (pass through) the UK on a date more than six months after the date on which you last entered Australia, Canada, New Zealand or the United States of America with a valid visa for that country.
 • A valid USA I-551 permanent resident card issued on or after 21 April 1998.
 • A valid Canadian permanent resident card issued on or after 28 June 2002.
 • A valid common format category D visa for entry to an EEA state – see our ‘EEA and Swiss nationals’ leaflet for a list of EEA states.
 • A valid common format residence permit issued by an EEA state under Council Regulation (EC) number 1030/2002.
 • A diplomatic or service passport issued by the People’s Republic of China.

Buna göre, eğer geçerli bir ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda vizesi olanlar, Transit Vize’ye ihtiyaç duymazlar.

Bunun için, zaten THY’nin Check-in bankolarında İngiltere için özel bir alan bulunmakta ve sizin statünüzü kontrol edip, check-in yapmanıza izin veriyor veya vermiyorlar. Burada izin almış olmanız demek zaten İngiltere’de sorun yaşamayacağınız anlamına geliyor.

Bir de, THY veya diğer havayolu şirketlerinin, Türkiye’deki check-in bankoları, transit durumu olduğu için, tüm yolculuk boyunca kullanacağınız (en azından TR>UK, UK>USA kısmını, bazen USA içerisindeki iç hat check-in kartını veremeyebiliyorlar)  check-in kartlarını veriyorlar. Yani İngiltere’ye indiğinizde elinizde, TR>UK, ve UK>USA check-in kartı olmalıdır.

Yanınıza toplamda şunları almanızı tavsiye ediyoruz:

 1. ABD Vizesinin olduğu mevcut veya eski pasaportunuz
 2. Uçak biletinizin çıktısı veya kendisi
 3. http://www.ukvisas.gov.uk/en/howtoapply/infs/inf20transit#23012727 Sayfasının çıktısı
 4. Havalanından alınan TR>UK, UK>USA check-in kartları

Bu durumda gidişte ve dönüşte sorun çıkmıyor.

Aslında, özetle, İngiltere ve Avrupa ülkeleri, eğer kendilerine uğradıktan sonra gideceğiniz bir sonraki ülkte 1. Dünya Ülkesi ise oranın vizesini yeterli görüp Transit Vize istemiyor, eğer başka bir 3. dünya ülkesine gidecekseniz Transit Vize istiyor.

 • A diplomatic or official passport issued by India.

Arkadaşlar, 1-2 ay önce iş amacı ile ABD Las Vegas kentine bir seyahat yapmak üzere hazırlık yaparken yaşanan bazı tecrübeleri aktarmak isterim. Zira, bu konuda birçok forum’da ve internet sitesinde çelişkili haberler görmüş durumdayım. Bu arada, 2 tecrübeye de sahip oldum. 2002 yılında, yine ABD’ye giderken Almanya üzerinden, 2010 senesinde ise İngiltere üzerinden Transit Geçiş…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir