İyi soru sormak için 3 tavsiye

Geçenlerde Ahmet Bey’in “SAP Ekosisteminde BABAM, şirkette PATRONUM, sivilde AĞABEYİM” gönderdiği, iyi soru sormakla ilgili tavsiye linkinden alıntıdır.

Orjinal yazısına http://blogs.hbr.org/cs/2010/02/learn_to_ask_better_questions.html?cm_mmc=npv-_-MANAGEMENT_TIP-_-MAY_2010-_-MTOD0503&referral=00203 adresinden erişebileceğiniz bu yazıda, iyi soru sormak için 3 tavsiye verilmektedir:

  • Meraklı olun: Bütün konuşmayı yapıyor olmak, sizi etkili bir lider yapmaz. Meraklı olun ve sizinle ve konuştuğunuz kişi ile ortak konularınız hakkında sorular sorun.
  • Açık uçlu olun: Ne, nasıl ve niye sorularını, yani 5N1K’yı kullanın. Sadece etkinliklerle ilgili değil, fakat düşünce ve motivasyonlarla ilgili de sorular sorun.
  • Derinlere dalın: Aldığınız ilk cevabı kabul etmeyin. Detay bilgi alabilmek için devam soruları sorun ve gerçek hikayeyi ortaya çıkarın.

Geçenlerde Ahmet Bey’in “SAP Ekosisteminde BABAM, şirkette PATRONUM, sivilde AĞABEYİM” gönderdiği, iyi soru sormakla ilgili tavsiye linkinden alıntıdır. Orjinal yazısına http://blogs.hbr.org/cs/2010/02/learn_to_ask_better_questions.html?cm_mmc=npv-_-MANAGEMENT_TIP-_-MAY_2010-_-MTOD0503&referral=00203 adresinden erişebileceğiniz bu yazıda, iyi soru sormak için 3 tavsiye verilmektedir: Meraklı olun: Bütün konuşmayı yapıyor olmak, sizi etkili bir lider yapmaz. Meraklı olun ve sizinle ve konuştuğunuz kişi ile ortak konularınız hakkında sorular…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir