Koray ve Bade

Daha 1 hafta bile olmadı.

Koray,

o ki dünya tatlısı gülümsemesi, sevecenliği, hızlı ilişki kurabilmesi, özverili ve çalışkan kişi, benim yaklaşık 3,5 sene önce tattığım ve de ne olduğunu anlamadığım bir duyguyu tattı.

IMG_0595

Ne olduğunu anlamadım, çünkü bu ölüm gibi. Geleceğini bilirsin, beklersin ama sonrası muallak. Kim ölüm anında ve sonrasında ne yaşayacağını ne hissedeceğini bilebilir? Teorik olarak bilgiler olsa da, kimsenin bilemeyeceği birşey.

İşte baba olmak da böyle birşey. 9 ay sonra neler olacağını bilseniz de olduğu anda, hastanede yeni doğan bir yavrunun, sizin kanınızdan olan o yavrunun dertleri, onu dünyaya getiren en sevgilinizin dertleri ve gelen gidene hoş geldin, hoş bulduk, “Nasıl bir Duygu?” sorularına verilen cevapların sersemletici etkisi altında oluyorsunuz.

Bunu da ancak, üzerinden günler, aylar ve hatta yıllar geçince anlıyorsunuz. Neyin dünyaya gelişine vesile olduğunuzu, onun ne anlama geldiğini ancak yıllar içinde sindire sindire anlıyorsunuz.

Koray da öyle görünüyor şu sıralar gözüme. Tüm o dertlerine, bez ıslak mendil arayışlarına, emzirme, uyutma ve doyurma sırasındaki kah kolay kah zor anlar insana bazen bitmeyecekmiş gibi görünür. Ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, o anlar, nedeni bilinmez narkoz etkisi ile hzlıca akıp geçiyor.

Sonra, 3 yıl sonra, o zavallı, o kurbağa görünüşlü çocuk, size tüm anlamı ile “Baba” dediğinde, siz hem Allah’a size böyle bir evlat verdiği için şükrediyorsunuz, hem o en sevgilinize, sizi “Baba” yaptığı için ne kadar teşekkür etseniz az geldiğini hissediyorsunuz.

En sonunda da, aklınıza hep şu soru geliyor: “Acaba benim annem babam da, ben doğduğumda aynı şeyleri yaşamış mıydı?”

Daha 1 hafta bile olmadı. Koray, o ki dünya tatlısı gülümsemesi, sevecenliği, hızlı ilişki kurabilmesi, özverili ve çalışkan kişi, benim yaklaşık 3,5 sene önce tattığım ve de ne olduğunu anlamadığım bir duyguyu tattı. Ne olduğunu anlamadım, çünkü bu ölüm gibi. Geleceğini bilirsin, beklersin ama sonrası muallak. Kim ölüm anında ve sonrasında ne yaşayacağını ne hissedeceğini…

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir