Şair Evlenmesi, Şinasi (1859)

1860 yılında bir arkadaşı ile kurduğu Tercüman-ı Ahval gazetesinden ayrılıp, ilk Türk gazetesi olarak sayılan ve Namık Kemali, Recaizade Mahmut Ekrem gibi yazarları da etrafında toplayan Tasvir-i Efkar gazetesini kuran Şinasi, çalıştığı dairedeki yöntecilileri tarafından yurtdışına (PAris) gönderilip eğitim aldırılan bir yazar ve şairdir.

Şair Evlenmesi, ilk Türkçe Tiyatro eseri olarak da bilinir ve Tiyatro formatında yazılmış bir hikayedir.

İlk kez Tercüman-ı Ahval gazetesinde yayınlanan bu eser pek de ilgi ile karşılanmamıştı zamanında.

Hikaye özetle;

Müştak adında kafalı, alafranga hayat tarzını benimseniş bir şair ile evlenmek istediği güzel Kumru Hanım arasındaki evlenme merasiminde oynanan oyunla Kumru Hanım yerine ablasının verilmeye çalışıldığı traji komik hikaye anlatılır. Burada, Müştak Beyin yakın arkadaşı Hikmet Beyin, mahalle imamına verdiği rüşvet ile oyunun bozulması ile hikaye güzel sonuçlanır.

Enteresan olan, mahalle imamının evlilikteki etkisi ve aldığı rüşvet ile yozlaşmalarının anlatılmasıdır.

1860 yılında bir arkadaşı ile kurduğu Tercüman-ı Ahval gazetesinden ayrılıp, ilk Türk gazetesi olarak sayılan ve Namık Kemali, Recaizade Mahmut Ekrem gibi yazarları da etrafında toplayan Tasvir-i Efkar gazetesini kuran Şinasi, çalıştığı dairedeki yöntecilileri tarafından yurtdışına (PAris) gönderilip eğitim aldırılan bir yazar ve şairdir. Şair Evlenmesi, ilk Türkçe Tiyatro eseri olarak da bilinir ve Tiyatro…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir